Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Inspiracyjne pomysły na pośrednie i bezpośrednie oświetlenie kuchni

Dobre światło w kuchni jest niezbędne, ponieważ ogólnie wiadomo, że ostry nóż nie powinien być używany na ślepo. Praktyczne źródła światła można jednak uzupełnić nastrojowym oświetleniem, które powinno dobrze się sprawdzić na przykład podczas romantycznego wieczoru w salonie kuchennym. Natomiast w praktycznej kuchni stół kuchenny, deska do krojenia i szafki powinny być dobrze oświetlone. Z jednej strony dlatego, że odpowiednio dopasowane oświetlenie kuchenne jest praktyczne, ponieważ zapewnia lepszą widoczność, a z drugiej strony może przyciągać wzrok. To ostatnie jest szczególnie ważne szczególnie w przypadku, jeśli w kuchni mamy jadalnię i spędzamy w niej dużo czasu. Wtedy powinno się odpowiednio oświetlić szafki i blat roboczy, a wieczorem skąpać kuchnię w nastrojowym świetle.

Kuchnie różnią się nie tylko wielkością i kształtem, ale także wyposażeniem. Dlatego najlepiej sprawdzają się indywidualne koncepcje oświetlenia kuchni. Ponadto źródła światła powinny być dostosowane do konkretnych potrzeb, w zależności, czy mamy kuchnię typu eat-in i chcemy ciepłego światła na towarzyskie wieczory, czy optujemy za innym rozwiązaniem. A może potrzebujemy szczególnie jasnego światła, bo lubimy często przygotowywać potrawy na blacie roboczym. Koncepcje oświetleniowe są dziś elastyczne, więc można zafundować sobie sprzęt odpowiadający każdym wymaganiom. Im bielsze światło, tym bardziej podobne jest do światła dziennego i tym lepiej oświetla. Zimne białe światło to jednak również kwestia gustu, ponieważ może wydawać się niekomfortowe. Jest ono jednak idealne do precyzyjnych prac, takich jak krojenie jedzenia na blacie. Z kolei ciepłe białe światło może być przyjemne w godzinach wieczornych. Nie tylko dla oczu, ale także dlatego, że tworzy przytulną atmosferę. W kuchni najlepiej jest łączyć światło chłodno białe i ciepło białe, dzięki czemu można wybierać w zależności od przeznaczenia i okazji.

W żadnej kuchni nie powinno zabraknąć lampy sufitowej. Zapewnia ona obfite światło i może szybko oświetlić kuchnię za pomocą przełącznika. Jeśli posiadamy kuchnię z jadalnią, kilka źródeł światła z góry może być również przydatne jako oświetlenie kuchni. Na przykład piękna lampa wisząca, która oświetli długi stół jadalny. Szafki i szuflady w większości kuchni nie są wyposażone w żarówki. Czas to zmienić, bo może się to opłacić. Podświetlane szafki kuchenne są nie tylko praktyczne, ale też pięknie wyglądają. Bezprzewodowe taśmy LED do przyklejenia z bateriami lub akumulatorem są elastyczne, bo samemu można decydować o miejscu umieszczenia źródła światła. Jeśli chcemy oświetlić szafki, najlepiej jest oświetlić dolne przedziały od góry, a górne od dołu. Dzięki temu światło jest widoczne, ale nie źródło światła.

Światło może mieć znaczący wpływ na atmosferę. Wieczorem potrzebne jest przytulne, ciepłe, białe światło. Podczas gotowania najlepiej użyć zimnego, białego światła, które gwarantuje dobrą widoczność.  Najbardziej elastycznym rozwiązaniem jest jednak inteligentne oświetlenie, które może nie tylko wyświetlać liczne niuanse kolorystyczne, ale także może być sterowane za pomocą smartfona. Praktyczne jest również to, że inteligentne oświetlenie jest już dostępne w różnych wzorach. Na przykład można użyć inteligentnych listew świetlnych jako pośredniego oświetlenia kuchni i żarówek w różnych lampach w zależności od nastroju.