Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Wielofunkcyjność – główna zaleta popularnych smartwatchy

Kiedy zaopatrzymy się w inteligentny zegarek (smartwatch), możemy wykonywać wiele zadań, pozostając w kontakcie, co jest bardzo wydajne i wygodne. Smartwatche synchronizują się ze smartfonem, aby dostarczać powiadomienia bezpośrednio na nadgarstek. W ten sposób możemy odbierać połączenia przychodzące, wiadomości tekstowe i e-maile, nie mając nawet telefonu obok siebie. Oznacza to, że ręce są wolne przez cały czas, a ponadto smartwatche śledzą aktywność i kondycję użytkownika. Inteligentne zegarki mają przede wszystkim za zadanie odmierzać czas. To, co czyni je inteligentnymi, to wszystkie inne funkcje, które mogą wykonać. Należy o nich myśleć jak o przedłużeniu możliwości smartfona umieszczonego bezpośrednio na nadgarstku.

Jeśli zaplanowaliśmy przypomnienie, alert lub alarm z telefonu, inteligentny zegarek wyśle powiadomienie, gdy nadejdzie odpowiednia pora. Gdy na zegarku pojawi się powiadomienie, nie musimy wyciągać telefonu, aby je zobaczyć. Informacje znajdują się na nadgarstku i można je zobaczyć w taki sam sposób, w jaki odczytujemy godzinę. Smartwatche są również monitorami aktywności, które pomagają śledzić poziom aktywności fizycznej i treningi na co dzień. Można na nich nawet nagrać czas snu, aby sprawdzić, ile czasu spędzamy w ramionach Morfeusza. Niektóre modele inteligentnych zegarków oferują bardziej zaawansowane funkcje do rejestrowania treningów na siłowni, biegów, okrążeń na basenie i wszelkiego rodzaju innych aktywności.

Smartwatche zwykle łączą się przez Bluetooth, aby utrzymać łączność w czasie rzeczywistym z telefonem lub tabletem z systemem Android lub iOS. Niektóre z nich są również wyposażone w Wi-Fi, co jest przydatne, gdy trzeba skorzystać z pewnych funkcji. Jeszcze inne funkcjonują w standardzie sieci LTE, co pozwala im działać niezależnie od telefonu. Inteligentne zegarki są dyskretne i prywatne, ponieważ można na nie po prostu zerknąć, nie angażując zbyt wiele uwagi. Można więc sprawdzać je w miarę potrzeb i działać na podstawie otrzymanych powiadomień w dogodnym dla siebie czasie. Smartwatch jest stale w akcji, a parując go ze smartfonem, można go połączyć z niektórymi podstawowymi funkcjami telefonu.  Niektóre inteligentne zegarki  pozwalają na odbieranie połączeń, w tym za pomocą samego zegarka, a nie telefonu. Oznacza to, że można zostawić telefon w kieszeni lub torbie, bez konieczności wyjmowania go, gdy ktoś będzie próbował się skontaktować.

Wiele smartwatchów może wyświetlać te same powiadomienia co telefon. Można nawet wybrać te najważniejsze i zobaczyć je, gdy tylko się pojawią. W podobny sposób działa śledzenie aktywności. Niezależnie od tego, czy wybieramy się na długi spacer, czy zmierzamy do sklepu, smartwatch będzie śledził wszystkie kroki i zmierzy liczbę spalonych kalorii. To samo dotyczy sytuacji, gdy idziemy pobiegać, bez względu na to, jak intensywna jest to aktywność. W inteligentnych zegarkach są zainstalowane również funkcje śledzenia stanu zdrowia, a śledzenie tętna jest obecnie obowiązkowym wyposażeniem wszystkich modeli. Z czasem pojawiły się również inne funkcje śledzenia, takie jak czujniki do pomiaru poziomu tlenu we krwi, temperatury ciała lub ciśnienia krwi, elektrokardiogram i inne.

Inną z zalet inteligentnych zegarków jest to, że paski do nich są dostępne w różnych stylach i wzorach. Niektóre smartwatche wykorzystują standardowe pręty sprężynowe, więc możliwe jest wykorzystanie pasków do zegarków, które mamy już w domu. Na rynku dostępnych jest coraz więcej pasków do inteligentnych zegarków wykonanych z różnych materiałów i w różnych stylach. Większość pasków do smartwatchów jest inspirowana paskami do tradycyjnych zegarków, dlatego też prawdopodobnie znajdziemy paski lub bransoletki w stylu klasycznym wykonane ze skóry lub stali nierdzewnej. Inne są wykonane z tkaniny, aby uzyskać swobodny wygląd. A niektóre są wykonane z silikonu dla uzyskania maksymalnej elastyczności i trwałości, idealne do zajęć na świeżym powietrzu lub treningu.