Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Robot czyszczący jako niezbędny element wyposażenia basenu

Odkurzacz lub robot do czyszczenia basenu to akcesorium, którego zadaniem jest czyszczenie dna  i boków basenu i usunięcie zanieczyszczeń. Istnieje kilka rodzajów urządzeń do czyszczenia basenów i nie wszystkie są równie skuteczne. Roboty do czyszczenia basenu mogą być automatyczne lub półautomatyczne i we wszystkich przypadkach czyszczą dno i ściany basenu. Niektóre modele mogą również czyścić schody i linię wodną. Podobnie jak szczotka robot do czyszczenia basenów może czyścić dno basenu, jak również i jego boki. Jednak w przeciwieństwie do szczotki, odkurzacz basenowy nie potrzebuje naszej pomocy i nie wymaga od nas ręcznego szorowania. Robot czyszczący basen sam zajmuje się czyszczeniem zanieczyszczeń w basenie, a od nas wymaga jedynie uruchomienia go lub zaprogramowania.

Robot do czyszczenia basenu to idealne akcesorium czyszczące dla wszystkich tych, którzy nie mają ani czasu, ani ochoty na czyszczenie basenu. Szybko staje się niezbędny, ponieważ pozwala w pełni cieszyć się posiadaniem basenu bez konieczności martwienia się o jego czystość. Istnieje wiele różnych typów urządzeń do czyszczenia basenów. Z łatwością znajdziemy odpowiednie urządzenie do czyszczenia basenu, które będziemy mogli dostosować do budżetu, potrzeb i gabarytów basenu. Jednym z takich urządzeń jest odkurzacz hydrauliczny do dna basenu. Jest on podłączony do systemu filtracji basenu poprzez skimmer lub gniazdo szczotki. Jest to model robota basenowego najbardziej odpowiedni dla małych basenów lub basenów mało uczęszczanych. W istocie jego wydajność jest dość ograniczona i nie pozwala na czyszczenie dużych basenów, czy też basenów, które są używane bardzo często w lecie. W przeciwieństwie do innych modeli tego typu urządzeń odkurzacz hydrauliczny do basenu czyści tylko dno i boki basenu. Nie czyści linii wody ani schodów w basenie.

Natomiast odkurzacz basenowy robot jest podłączony albo do dyszy wylotowej basenu, albo do urządzenia wspomagającego zainstalowanego na zewnątrz (zwykle w obudowie basenu). We wszystkich przypadkach robot basenowy wykorzystuje ciśnienie wody do usuwania zanieczyszczeń i wysyłania ich z powrotem do skimmerów w celu przefiltrowania. Może być również wyposażony we własny filtr lub worek zatrzymujący zanieczyszczenia. Robot do czyszczenia basenu jest bardziej wydajny niż hydrauliczny odkurzacz basenowy i może czyścić dno, ściany, a nawet schody basenu. Instalacja jest jednak bardziej skomplikowana. Może okazać się konieczne wezwanie fachowca, który zainstaluje booster w obudowie basenu.

Innym rozwiązaniem jest robot elektryczny odkurzacz basenowy, który stanowi najwygodniejszy typ oczyszczacza basenowego… i całkowicie autonomicznego. Elektryczny oczyszczacz basenowy podłącza się do gniazdka elektrycznego w domu lub domku z basenem. Istnieją również automatyczne urządzenia do czyszczenia basenów, które posiadają własny akumulator lub nawet baterię słoneczną. Elektryczne roboty do czyszczenia basenu nie dość, że są niezależne i samobieżne, to jeszcze są bardzo wydajne. Mogą czyścić dno, boki, schody i linię wodną basenu. Niektóre modele są również programowalne. Czyszczą basen w zależności od wielkości lub modelu zainstalowanego basenu.

Dokonując wyboru robota do czyszczenia basenu, należy wziąć pod uwagę następujące kryteria: 

  • rodzaj posiadanego basenu, jego kształt i wielkość. W zależności od rozmiaru nie wszystkie modele robotów do czyszczenia basenu będą odpowiednie.
  • materiały użyte na ścianach, dnie, schodach… Jeśli jest to muszla, wykładzina lub mozaika nie wszystkie modele robotów się nadają.
  • wykorzystanie i częstotliwość korzystania z basenu. Jeśli basen jest mało używany, wystarczy hydrauliczny odkurzacz basenowy. Jeśli jednak basen jest często używany latem, lepiej zdecydować się na bardziej wydajny model, taki jak automatyczny odkurzacz basenowy.
  • budżet, którym dysponujemy, bo przedziały cenowe są bardzo szerokie…
  • czas, który chcemy poświęcić na czyszczenie basenu.

Aby prawidłowo zainstalować lub przynajmniej prawidłowo podłączyć robot do czyszczenia basenu, powinniśmy wiedzieć, że możemy wezwać profesjonalistę. Ponadto, w przypadku instalacji boostera, interwencja profesjonalisty jest więcej niż konieczna. Jeśli jesteśmy majsterkowiczem, możemy to zrobić samodzielnie. Podłączenie jest często proste i dobrze wyjaśnione w instrukcjach obsługi.