Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ciekawe odmiany cukinii do uprawy w przydomowym ogrodzie lub balkonowym warzywniku.

Cukinia to popularne, smaczne i łatwe w uprawie warzywo, które warto posadzić w przydomowym ogródku. Możne ona być uprawiana również w dużej skrzyni do uprawy warzyw na balkonie lub tarasie. Cukinia nie tylko obficie owocuje od początku lata aż do późnej jesieni, ale również jest rośliną bardzo dekoracyjną o pięknych liściach i urokliwych kwiatach w intensywnym żółto- pomarańczowym kolorze. Cukinię możemy uprawiać zarówno z siewu nasion, jak i z gotowej rozsady. Choć jest to gatunek wybitnie ciepłolubny, to ładnie rośnie i obficie owocuje również w naszym klimacie. Jeśli zapewnimy cukinii dobre warunki wzrostu i będziemy ją skrupulatnie pielęgnować, to odwdzięczy się nam i urodzi co najmniej 20 kilogramów owoców z jednej rośliny w ciągu całego sezonu. Sprawdź, jak uprawiać cukinię w ogrodzie lub w pojemniku na balkonie albo tarasie.

Ciekawe odmiany cukinii do uprawy w przydomowym ogrodzie lub balkonowym warzywniku.
Cukinia jest w istocie jedną z botanicznych odmian dyni zwyczajnej Cucurbita pepo. Jest to gatunek jednoroczny, który dorasta do 50-100 cm wysokości i rozrasta się wszerz nawet do 200 cm. Cukinia to roślina bardzo ekspansywna i szybko rosnąca, dlatego pod uprawę jednej rośliny powinniśmy przeznaczyć najmniej metr kwadratowy powierzchni. Na roślinie pojawiają się kwiaty męskie oraz żeńskie. Z tych drugich zawiązują się jadalne owoce, które mają wydłużony maczugowaty kształt i mogą mieć kolor żółty lub zielony. Spożywać można także same kwiaty cukinii. Liście gatunku są soczyście zielone, natomiast u niektórych odmian (na przykład Astra Polka) bywają bardziej dekoracyjne, ozdobione srebrzystymi nieregularnymi plamami.
Interesujące odmiany cukinii, które możemy posadzić zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie, czy tarasie w dużej drewnianej skrzyni do uprawy warzyw to:

– Soraya, której owoce są ciemnozielone,
– Nimba o zielonych owocach,
– Piccolo również o zielonej barwie owoców,
– Astra Polka o zielonych owocach o dekoracyjnych liściach w kolorze soczystej zieleni ozdobionych srebrzystymi przebarwieniami,
– Greta- odmiana zielonoowocowa,
– Lajkonik- bardzo ciekawa odmiana o pięknych zielonych owocach w białe paski,
– Zephyr o owocach żółto- zielonych,
– Atena Polka, której owoce są żółte,
– Goldena o intensywnie słonecznie żółtych owocach.

Uprawa cukinii.

Cukinia jest łatwiejsza w uprawie od dyni i ma mniejsze wymagania, dlatego z powodzeniem w swoim warzywniku może ją posadzić nawet początkujący miłośnik ogrodnictwa.
Aby rośliny były zdrowe i wydały obfity plon, warto przestrzegać kilku prostych zasad ich uprawy:

1. Stanowisko.

Cukinii powinniśmy zapewnić stanowisko słoneczne i osłonięte od wiatru. W cieniu będzie rosła słabo i będzie o wiele bardziej podatna na choroby grzybowe.
Gatunek ten wymaga dobrej jakości żyznej gleby bogatej w składniki pokarmowe o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Przed sadzeniem roślin lub siewem nasion warto wymieszać ziemię w skrzyni z kompostem, a w ogrodzie zastosować obornik.
W słabym bardzo lekkim i szybko przesychającym podłożu cukinia kiepsko owocuje.

2. Rozmnażanie roślin.

Rośliny możemy wysiać z nasion lub kupić gotowe sadzonki na bazarku, czy w centrum ogrodniczym. Cukinie jest bardzo wrażliwa na niskie temperatury, dlatego nasiona najlepiej siać dopiero w okresie pomiędzy 15 maja a 15 czerwca. Również w tym terminie sadzimy gotową rozsadę. Pamiętajmy, żeby przy sadzeniu roślin bardzo uważać, by nie uszkodzić ich systemu korzeniowego. Rośliny zawsze przesadzamy z małych doniczek, w których je kupiliśmy na miejsce docelowe z całą bryłą ziemi. Rozsada z gołym korzeniem źle się przyjmuje i możemy stracić wiele roślin.

3. Podlewanie i nawożenie.

Cukinia najlepiej rośnie w umiarkowanie wilgotnej glebie. Dobrze znosi krótkie okresy suszy, ale bardzo nie lubi zalewania. Gatunek ten potrzebuje najwięcej wody w czasie zawiązywania się i wzrostu owoców, co z reguły ma miejsce w pełni lata. Jeśli panują duże upały, to warto cukinię podlewać częściej, ale umiarkowaną ilością wody na przykład wcześnie rano, a następnie wieczorem.
Cukinie wymagają regularnego nawożenia. W ich przypadku najlepiej sprawdza się zasilanie raz 7-10 dni naturalnymi ekologicznymi nawozami takimi jak:
– biohumus,
– gnojówka z pokrzyw,
– kompost,
– obornik krowi.

4. Zbiór owoców.

Cukinia to bardzo wdzięczne warzywo, które obficie owocuje już od drugiej połowy czerwca niekiedy aż do końca października. Długość okresu owocowania jest uzależniona od odmiany oraz warunków pogodowych. Jesienią rośliny marnieją od razu przy pierwszych przymrozkach.
Plony cukinii, nawet w uprawie balkonowej, są znaczne. Przeważnie z jednej rośliny otrzymuje się minimum 20 kg owoców w czasie sezonu.
Owoce można jeść na surowo, gotować, smażyć, zapiekać, lub grillować. Są idealne do pysznych letnich sałatek i jesiennych rozgrzewających zapiekanek lub leczo. Młode cukinie można spożywać ze skórką oraz nasionami.

5. Choroby i szkodniki.

Cukinia to roślina odporna, która rzadko choruje. Bardzo ważne jest zapewnienie jej dobrego podłoża i słonecznego ciepłego stanowiska. Jeżeli rośnie w złych warunkach lub jest przelewana, wówczas jest o wiele bardziej narażona na choroby grzybowe takie jak szara pleśń, mączniak rzekomy, czy mączniak prawdziwy. Jeśli na roślinach pojawią się objawy chorobowe, takie jak plamy na liściach lub przebarwienia na łodygach, wówczas warto zastosować naturalne środki ochrony roślin w postaci preparatów na bazie czosnku, wyciągu z pestek grejpfruta, czy olejku z drzewa herbacianego.

Jeśli mamy przydomowy ogródek lub choćby balkon albo taras, to zdecydowanie warto założyć warzywnik. Własnoręcznie wyhodowane warzywa są pyszne, zdrowe i zawsze pod ręką. Uprawa cukinii, pomidorów, sałaty, rzodkiewki, czy ziół jest łatwa i daje wiele satysfakcji.