Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jak wybrać najpiękniejsze pelargonie na balkon?

Pelargonie to najczęściej wybierane przez Polaków sezonowe rośliny kwitnące na balkony i tarasy. Nic dziwnego bowiem są one niezwykle dekoracyjne, dostępne w wielu odmianach, a także odporne na choroby, szkodniki, czasowy niedobór wody oraz łatwe w uprawie. Ich pielęgnacja ogranicza się praktycznie tylko do podlewania i nawożenia oraz usuwania przekwitniętych kwiatów.

Pelargonie dostępne są w kilku różnych gatunkach i wielu odmianach barwnych. Mogą one mieć kwiaty pojedyncze lub pełne i występować w kolorach od białego, poprzez łososiowy, różne odcienie różu, fioletu, aż po czerwień. Wiele odmian ma też bardzo efektowne dwubarwne kwiaty. Zdecydowanie największą popularnością cieszą pelargonie bluszczolistne o zwisającym pokroju tworzące gęste kobierce kwiatowe zwieszające się z balkonowych skrzynek lub wiszących donic. Niezwykle dekoracyjne są także pelargonie angielskie o wzniesionym pokroju i okazałych kwiatostanach oraz tradycyjne pięknie się rozkrzewiające pelargonie rabatowe. Sprawdź, jak wybrać najpiękniejsze pelargonie na balon.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pelargonii?

Oprócz wyboru gatunku oraz odmiany pelargonii przy zakupie roślin powinniśmy również zwrócić uwagę na ich wygląd, oraz kondycję.

Nie kupujmy kwiatów, które:

– są wyraźnie zwiędnięte lub mają uschnięte niektóre pędy, lub liście,

– które są mocno przelane, a ich łodygi lub liście noszą ślady zgnilizny,

– mają na liściach jakieś podejrzane plamy lub kropki,

– są słabo rozkrzewione,

– mają połamane lub uszkodzone pędy.

Poszukajmy roślin zdrowych o ładnie wybarwionych i nieuszkodzonych liściach. Zwróćmy też uwagę na stan łodygi tuż przy ziemi- powinna być twarda i mieć zielony kolor. Jeśli chcemy, aby pelargonie od razu były bardzo dekoracyjne, wówczas wybierzmy takie z już rozkwitniętymi kwiatami lub z dużą ilością pąków, które już powoli zaczynają rozkwitać.
Sadzonki pelargonii są niedrogie i łatwo dostępne. Znajdziemy je w każdej kwiaciarni, centrum ogrodniczym, na bazarkach, a także coraz częściej również supermarketach oraz dyskontach.

Jak pielęgnować pelargonie?

Uprawa pelargonii jest w zasadzie bezproblemowa. Podlewamy je w umiarkowanie w zależności od potrzeby- najlepiej, gdy podłoże przeschnie. Pamiętajmy, że pelargonie jako rośliny obficie i długo kwitnące potrzebują dużo składników mineralnych. Dlatego przez cały sezon powinniśmy je regularnie zasilać nawozami do roślin kwitnących. Nawozy mineralne stosujemy raz na dwa tygodnie, a organiczne jak biohumus nawet do kilku razy w tygodniu.

Poza podlewaniem i nawożeniem pelargonie wymagają jeszcze jedynie regularnego usuwania przekwitniętych kwiatostanów. Warto robić to na bieżąco raz na kilka dni, ponieważ będzie to stymulować rośliny do wytwarzania nowych pąków kwiatowych.

Pelargonie to rośliny odporne, które rzadko są atakowane przez choroby i szkodniki. Jeśli jednak zauważymy jakieś uszkodzenia na pojedynczych liściach, to po prostu usuńmy je jak najszybciej.

Pamiętajmy też, że pelargonie nie lubią przelewania. Ziemia w skrzynkach lub doniczkach, w których rosną powinna być wilgotna, ale nie bardzo mokra. Podlewamy je umiarkowanie i najlepiej dopiero wtedy, gdy podłoże przeschnie. U zbyt obficie podlewanych pelargonii może dochodzić do żółknięcia liści oraz gnicia korzeni i łodyg.

Pelargonie to bardzo wdzięczne rośliny, które obficie kwitną od wiosny aż do późnej jesieni. Są one piękne i praktyczne. Sprawdzą się nawet na bardzo nasłonecznionych balkonach (o wystawie południowej), gdzie inne popularne gatunki mogłyby szybko więdnąć. Pelargonie to też świetny wybór dla osób zapracowanych oraz takich, które często wyjeżdżają, ponieważ rośliny te dobrze znoszą czasowy niedobór wody. Jeśli więc wyjedziemy na kilka dni i dobrze je podlejemy przed wyjazdem, to z pewnością bez problemu przetrwają do naszego powrotu z wakacji.