Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Wakacyjna, grecka przygoda – czyli, za co Polacy pokochali Grecję?

Bezspornie Grecja należy do jednego z najpopularniejszych, wakacyjnych kierunków wśród Polaków. Kusi wspaniałą pogodą i warunkami do wypoczynku. Do tego, kto raz spędzi swój urlop na krańcu Półwyspu Bałkańskiego, z chęcią tam wraca. Skąd w nas tyle sympatii do Grecji? Jak się okazuje powodów, którymi przekonuje, nas ten słoneczny kraj jest wiele. Obfituje w piękne miejsca i krajobrazy, szczyci się wspaniałą pogodą, ciekawą kulturą i zwyczajami, a także wyśmienitą kuchnią. Warto też zauważyć, że wiele greckich regionów oferuje wypoczynek w przystępnej cenie w kurortach o wysokim standardzie. Dzięki temu wakacje w Grecji stają się dostępne dla wielu z nas. Chwile spędzone z dala od domu w słońcu i w doskonałej atmosferze są gwarancją dobrego wypoczynku. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji odwiedzić Grecji i wahasz się nad wyborem kierunku na swój kolejny urlop, powinieneś poznać powody, za które Polacy pokochali Grecję!

10 powodów, za które pokochasz Grecję! 

1. Zachwycające wyspy – do Grecji przynależy, aż 2500 wysp! Wśród nich kilkanaście cieszy się dużym zainteresowaniem wśród turystów. Każda na swój sposób jest unikalna i każda nizwykle urokliwa. Za jedną z najpiękniejszych na świecie uznaje się grecką wyspe Santorini. Poza tym do bardzo atrakcyjnych zalicza się Kretę, Rodos, Zakynthos, czy Korfu. 

2. Piękne plaże i ciepłe wody mórz. Grecja położona jest na krańcu półwyspu Bałkańskiego i ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Ma wspaniałe linie brzegowe z piaszczystymi, miejscami kamienistymi plażami i klifami. Z pewnością trudno wytypować najpiękniejszą plażę, ale do najbardziej charakterystycznych należą: Paralia Kokkini, czyli Czerwona Plaża w Akrotiri (na Santorinii) Elafonisi, czyli plaża na Krecie, która mieni się niezliczonymi odcieniami różu i styka z lazurową wodą, a także Navagio (na Zakynthos) czyli plaża z widokiem na wrak, to jeden ze znaków rozpoznawczych całej Grecji.

3. Górskie krajobrazy – choć Grecja jest znana z przepięknych plaż, nie można pominąć jej wspaniałych, monumentalnych szczytach. Duża część powierzchni kraju jest górzyta, dzięki czemu cieszy się pięknymi krajobrazami. Do jej najwyższego szczytu należy góra Olimp. Poza tym zarówno na jej części kontynenetalnej, jak i na wyspachych można skorzytać z wędrówek pieszymi szlakami górskimi. 

4. Klimat sprzyjający wypoczynkowi – przede wszytkim region charakteryzuje się łagodnymi zimami i długimi, słonecznymi latami. Sezon wakacyjny w Grecji trwa od początku maja do końca września. Najgorętsze miesięce to lipiec i sierpień. 

5. Walory przyrodnicze! Grecja ukażę przez nami także bujną rośliność. Słynie z kolorowych bluszczy zdobiących białe zabudowania. Ponadto występuje na jej terenach sporo rośliności tropikalnej, w tym mnóstwo odmian palm. 

6. Antyczne zabytki – ich historia sięga bardzo odległych lat, co robi spore wrażenie. Wiele najciekawszych zabytków napotkamy w stolicy kraju, czyli w Atenach. Na czele ze wzgórzem Akropol i Partenonem, Erechtejonem, Propylejami i świątynią Ateny oraz z teatrem Dionizosa.

7. Ciekawa architektura! To również element, na który zwróćimy uwagę będąc w Grecji. Przede wszytkim dostrzeżemy pozostałości historyczne w których dominują 3 style architektoniczne: dorycki, joński i koryncki. Wiele również wspólczesnych budowli czerpie inspiracje z architektury starożytnej. 

8. Otwarci ludzie i ciekawa kultura! W Grecji można się poczuć dobrze ugoszczonym, co z pewnością wpływa na samopoczucie turystów. Rodowoci Grecy są przyjaźnie nastawieni do odwiedzających i pomocni. Chętnie dzielą się swoimi zwyczajami. W miejskich knajpkach możemy natknąć się na greckie rytmy w głośnikach i zaangażować w ich sposób zabawy, chociażby integrujący towarzytswo taniec – zorbę. 

9. Doskonała kuchnia! Grecka kuchnia to prawdziwe bogactwo smaków i aromatów. W tradycyjnej kuchni greckiej wykorzystuje się głównie świeże, lokalne składniki, takie jak owoce morza, bakłażany, pomidory, oliwa z oliwek, sok z cytryny, różne rodzaje ryb i mięsa, a także ziarna. Do popularnych i lubianych dań zależą: souvlaki, moussaka, czy też słodkie Baklavy. 

10. Wysoki standard kurortów! Na udane wakacje w Grecji można również liczyć dzięki doskonale przygotowanym kurortom. Hotele z basenami i często prywatnymi plażami oraz ofertą all inclusive zapewniają szytko, czego potrzeba.