Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Boli mnie szyja podczas ćwiczeń fizycznych. Co robię nieprawidłowo?

W dzisiejszych czasach jest wiele osób, które uprawiają sport i choć dzięki temu prowadzą zdrowszy tryb życia i otrzymują mnóstwo korzyści, to jednak przy okazji rozwijają się również pewne niedogodności. Jednym z nich jest ból. Duża część osób, po godzinach lub dniach od treningu, odczuwa nie tylko sztywność, ale także pewne bóle mięśniowe, które uniemożliwiają ponowne wykonywanie tych samych ćwiczeń ze względu na dyskomfort generowany przez nie. Z reguły obszary, które zwykle powodują najwięcej problemów lub bólu to plecy i szyja.

Jakie popełniamy błędy?

Brzuszki  są jednym z najbardziej popularnych i rozpowszechnionych ćwiczeń wśród tych, którzy chcą pracować nad obszarem brzucha i pokazać idealny brzuch. Ale jak w każdym innym ćwiczeniu, technika jest podstawą, ponieważ jeśli nie zostanie wykonany prawidłowy ruch, osoba będzie odczuwać konsekwencje z bólem, a jednocześnie część skuteczności treningu brzucha zostanie utracona.

Główny powód błędnego wykonywania tego ćwiczenia leży w tym, że gdy ludzie wykonują, na przykład, brzuszki, wyciągają szyję do przodu, aby się pochylić, podczas gdy w rzeczywistości siła powinna pochodzić z samego brzucha. To znaczy, umieszczenie rąk z tyłu głowy powinno służyć tylko jako pozycja wyjściowa, ale podnoszenie powinno być naprawdę wykonywane z brzuchem wywierającym nacisk i bez ciągnięcia szyi, ponieważ odwrotna sytuacja spowoduje napięcie szyi.

W przypadku osób bardziej wysportowanych lub doświadczonych w praktykowaniu przysiadów nie jest to zbyt częste, ale z drugiej strony jest wielu początkujących w przysiadach, którzy mają tendencję do umieszczania siły w szyi i obracania jej do przodu, ponieważ wierzą, że im wyżej pójdą, tym lepsze będzie ćwiczenie. Jest to błąd, ponieważ do ćwiczenia brzucha nie jest konieczne podnoszenie się na całej długości, w rzeczywistości im krótszy i bardziej miarowy ruch, tym szybciej się uda.

Ponadto przy niewłaściwym ćwiczeniu mięśni brzucha może ucierpieć nie tylko szyja, ale również plecy. Znakiem, że ćwiczenie jest wykonywane nieprawidłowo jest fakt, że osoba odczuwa ból podczas jego wykonywania. A jak już wspomnieliśmy, nie skupiając siły na okolicach brzucha, nie pracuje się nad nim tak intensywnie, a zatem podjęty wysiłek nie będzie opłacalny. Stąd tak ważna, w tym przypadku, jest prawidłowa pozycja i ruch.

Porady poprawnie wykonywać ćwiczenia na brzuch.

1. Podczas ćwiczenia, od początku do końca, trzymaj brodę z dala od obszaru klatki piersiowej.

2. Przesuń dłonie z tyłu głowy lub uszu na tył szyi, a nawet trzymaj je wyciągnięte na boki ciała.

3. Podczas ćwiczenia skup wzrok na jednym punkcie. Zaleca się, aby ten punkt znajdował się na suficie, aby nie obniżać brody, jak wspomniano powyżej.

4. Naciskaj językiem na obszar górnego podniebienia podczas wykonywania brzuszków. Ta technika pozwoli rozluźnić obszar mięśni szyi.

5. Praktykowanie innych ćwiczeń wzmacniających szyję sprawi, że będzie ona mniej osłabiona podczas wykonywania ćwiczeń takich jak brzuszki. W ten sposób ból szybko zniknie.

6. Rozciągnij obszar szyi przed i po treningu, aby uwolnić napięcie.

7. Udaj się do fizjoterapeuty, jeśli dolegliwości nie ustają.

Podsumowanie.

Ważne jest, aby zrozumieć, że to normalne, że podczas pierwszych kilku razy, gdy wykonuje się tego typu ćwiczenia, będzie trochę bólu, ponieważ ciało nie jest do tego przyzwyczajone, a technika nie będzie idealna od pierwszej chwili. Istotne jest również, aby uczyć się małymi kroczkami, konsultować się z monitorami lub specjalistami i w ten sposób unikać urazów, które mogą mieć poważniejsze konsekwencje. 

Inną możliwością jest skorzystanie z pomocy fizjoterapeuty w celu wyeliminowania bólu i wszelkiego rodzaju przykurczy, które mogły powstać w wyniku złej postawy lub ćwiczeń fizycznych.

Należy pamiętać, jak w przypadku każdego innego ćwiczenia, aby poprawnie oddychać. Dzięki temu można kontrolować ruch, nadać mu większą stałość, rozluźnić mięśnie i uwolnić napięcie, co prowadzi do lepszych wyników, a tym samym większych korzyści dla każdego, kto pracuje nad swoim ciałem. Tak więc, chociaż należy zachować środki ostrożności, aby uniknąć uszkodzeń lub dolegliwości, wykonywanie ćwiczeń takich jak ćwiczenia na brzuch jest nadal pozytywne i wskazane.