Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Charakterystyka czujników czadu i ich znaczenie w systemie bezpieczeństwa obiektów

Tlenek węgla to cząsteczka złożona z jednego atomu węgla (C) i jednego atomu tlenu (O). W stanie gazowym cząsteczka (CO) jest całkowicie bezwonna i bezbarwna. Tlenek węgla jest niewyczuwalny dla człowieka i nie podrażnia oczu ani dróg oddechowych. Tlenek węgla jest szczególnie szkodliwy dla ssaków, a więc i dla ludzi. W przypadku wysokiego stężenia lub długotrwałego oddychania może być śmiertelny. W około 80% przypadków powoduje bóle głowy, ale może też prowadzić do nudności i utraty przytomności aż do uduszenia. Ten toksyczny gaz powstaje podczas tzw. niepełnego spalania w źle utrzymanych urządzeniach domowych.

Skąd się bierze tlenek węgla?

Czad powstaje w wyniku niepełnego spalania, np. wewnątrz starych i źle utrzymanych urządzeń grzewczych i może być uwalniany w dowolnym momencie w domu, gdy są spalane takie materiały, jak drewno, olej, gaz, węgiel, benzyna, olej opałowy, propan i butan.  Urządzenia elektryczne, takie jak grzejniki nie mogą wytwarzać tlenku węgla. Ale nieprawidłowo działające urządzenia grzewcze lub kuchenne mogą go wytwarzać. Należą do nich:

  • kocioł grzewczy, podgrzewacz wody, olejowy ogrzewacz pomieszczeń, gazowe panele promiennikowe, piece lutownicze,
  • kuchenka gazowa, piec olejowy i gazowy, grill węglowy,
  • wkład kominkowy, kominek na drewno lub pellet, dekoracyjny kominek na etanol,
  • samochód, motocykl, generator i niektóre urządzenia do majsterkowania itp.

Jak zabezpieczyć się przed tlenkiem węgla?

  1. Instalacja sprzętu. Gdy nowe urządzenie grzewcze jest instalowane przez profesjonalistę, należy poprosić o certyfikat zgodności, który potwierdza, że urządzenie zostało prawidłowo zainstalowane.
  2. Jeśli jesteśmy wyposażeni w sprzęt mogący wytwarzać tlenek węgla pamiętajmy, aby jesienią przed rozpoczęciem sezonu grzewczego dokonać przeglądu wszystkich urządzeń grzewczych. Tu również poprośmy o świadectwo konserwacji kotła, kominka, pieca, podgrzewacza wody, przewodu kominowego itp.
  3. W każdym przypadku, aby dom był bezpieczny, zaleca się zainstalowanie detektora tlenku węgla.

Wybierz bezpieczeństwo – czujnik czadu

Detektor tlenku węgla to małe pudełko, które jest zamocowane w domu, aby analizować otaczające powietrze. Gdy tylko wykryje wysokie stężenie tlenku węgla w powietrzu, natychmiast emituje dźwięk dzwonka, aby ostrzec mieszkańców. Sygnał czujnika czadu jest zazwyczaj inny niż sygnał czujnika dymu, co pozwala na ich rozróżnienie. Obudowa czujnika tlenku węgla posiada zazwyczaj wyświetlacz, jedną lub więcej lampek sygnalizacyjnych oraz przycisk testowy, który pozwala na regularne sprawdzanie poprawności działania.

Wybór czujnika tlenku węgla

Na rynku można spotkać kilka typów detektorów tlenku węgla, które spełnią nasze wymagania w zależności od potrzeb i budżetu. Przy wyborze czujnika czadu należy wziąć pod uwagę następujące kryteria:

  • Norma lub etykieta. Należy preferować detektory tlenku węgla certyfikowane znakiem jakości (NF lub CE).
  • Gwarancja urządzenia, która na ogół wynosi od 5 do 10 lat.
  • Żywotność baterii. Im dłuższa żywotność baterii, tym mniej będziemy musieli martwić się martwić o konserwację.
  • Funkcje pomocnicze. Można wybrać jedną z wielu opcji, np. połączenie międzysystemowe, które pozwala połączyć wszystkie czujniki i spowodować, że będą one wydawały jednolity dźwięk, gdy jeden z czujników wykryje tlenek węgla w pomieszczeniu.

Gdzie umieścić czujnik tlenku węgla?

Detektory tlenku węgla umieszcza się w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia mogące wytwarzać tlenek węgla. Preferowane są również pomieszczenia mieszkalne, ponieważ prawidłowo działający czujnik czadu powinien natychmiast zaalarmować domowników. Najlepiej byłoby zainstalować kilka czujników, aby objąć nimi jak największą część domu. Dlatego preferowane jest zainstalowanie tego typu urządzenia w :

  • pomieszczeniach wrażliwych, takich jak kuchnia, sypialnia, kotłownia, pralnia, salon. W
    pomieszczeniach z meblami do spalania, które znajdują się w odległości około 1 do 3 metrów od urządzeń, które mogą wytwarzać tlenek węgla.
  • montaż na ścianie. Najlepiej na wysokości oczu, aby sygnały świetlne były dobrze widoczne. Czujnik czadu montuje się za pomocą taśmy dwustronnej lub śrub.

Detektor tlenku węgla nie wymaga szczególnej konserwacji. Po zainstalowaniu można go regularnie testować (raz lub dwa razy w miesiącu). Pamiętajmy, aby sprawdzić również, czy baterie są w pełni naładowane, aby zapewnić bezpieczeństwo domu.