Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Uprawa selera naciowego w ogrodzie i na balkonie.

Seler naciowy z roku na rok cieszy się coraz większym uznaniem. To bardzo zdrowe warzywo można wykorzystać do przygotowania sałatek, zup czy soku. W smaku przypomina on nieco dobrze nam znany tradycyjny seler korzeniowy, jest jednak od niego nieco łagodniejszy. Choć seler naciowy dostępny jest już obecnie w niemalże każdym sklepie, to niestety rzadko pochodzi on z upraw ekologicznych, a warzywo to ma szczególnie dużą tendencję do gromadzenia związków chemicznych pochodzących ze środków ochrony roślin.

Zdecydowanie warto więc spróbować samodzielnej uprawy selera. Nie jest ona trudna, ale wymaga odpowiedniego przygotowania i zaangażowania. Seler naciowy można uprawiać na grządkach w ogrodzie podobnie jak seler korzeniowy, ale nadaje się on również do uprawy pojemnikowej w donicach lub skrzynkach balkonowych. Sprawdź, jak wygląda uprawa selera naciowego.

Seler naciowy – dlaczego warto uprawiać to warzywo?

Seler naciowy zajmuje w ogrodzie o wiele mniej miejsca niż seler korzeniowy. Różnią się one nieco smakiem, ale oba są bardzo aromatyczne i mają szerokie zastosowanie w kuchni.

Seler naciowy znali i wykorzystywali do celów kulinarnych i leczniczych już starożytni Rzymianie, Grecy i Egipcjanie. Warzywo to korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego, odtruwa organizm i pomaga wyregulować ciśnienie krwi. Jest ono bogate w witaminy, minerały i inne związki biologicznie czynne.

W łodygach i liściach selera znajdują się:

– witamina C,

– witaminy z grupy B,

– witamina E,

– witamina PP,

– kwas foliowy,

– beta- karoten,

– potas,

– fosfor,

– magnez,

– wapń,

– żelazo,

– cynk,

– flawonoidy,

– furanokumaryny.

Związki zawarte w selerze wykazują działanie przeciwzapalne i antyutleniające. Codzienne spożywanie tego warzywa z pewnością przyczyni się wiec do naszego dobrego samopoczucia.

Najbardziej wartościowy jest seler uprawiany ekologicznie bez stosowania żadnych syntetycznych środków ochrony roślin oraz nawozów sztucznych. Jeśli więc mamy przydomowy ogródek lub choćby balkon czy taras, wówczas warto samodzielnie uprawiać seler naciowy. Warzywo to ładnie się rozrasta i obficie plonuje.

Polecane odmiany selera naciowego, które nadają się zarówno do uprawy w ogrodowym warzywniku, jak i w pojemnikach na balkonie to:

– Artur,

– Golden Spartan,

– Imperial,

– Kylian,

– Pascal,

– Tango,

– Tll Utah,

– Zefir.

Seler naciowy- uprawa.

Seler naciowy ma podobne wymagania uprawowe jak seler bulwiasty (korzeniowy). Potrzebuje jednak znacznie mniej miejsca, dzięki czemu można uzyskać naprawdę duży plon z niewielkiej powierzchni uprawy.

Zasady uprawy selera naciowego:

1. Stanowisko.

Seler naciowy preferuje stanowiska słoneczne, ale dosyć dobrze rośnie również w lekkim cieniu. Nie lubi natomiast miejsc całkowicie zacienionych. Postarajmy się zlokalizować uprawę tego warzywa w spokojnym zakątku ogrodu czy balkonu, ciepłym i osłoniętym od silnych wiatrów.

2. Podłoże.

Seler ma duże wymagania pokarmowe, dlatego konieczna jest jego uprawa w dobrej żyznej, próchnicznej przepuszczalnej ziemi. Warto więc odpowiednio przygotować podłoże w ogródku – spulchnić je i wzbogacić nawozem organicznym (kompostem lub obornikiem) przed rozpoczęciem sezonu. Do uprawy pojemnikowej selera naciowego wybierzmy dobrej jakości ziemię ogrodniczą. Idealnie będzie specjalne podłoże do uprawy warzyw.

3. Rozsada i sadzenie.

Seler naciowy uprawia się z rozsady. Przygotowujemy ją w domu lub w tunelu foliowym czy mini szklarni, jeśli je posiadamy. Nasiona selera wysiewamy w lutym do niewielkich doniczek z dobrej jakości żyzną ziemią. Kiełkują one na świetle, dlatego przykrywamy je jedynie bardzo cienką warstwą podłoża.

Rozsada powinna rosnąć w temperaturze między 10 a 20 stopni. Podłoże w doniczkach powinno być lekko wilgotne, ale nigdy bardzo mokre. Nie przykrywamy ich też folią, co stosuje się często w uprawie innych roślin, ponieważ bardzo często prowadzi to do rozwinięcia się szczególnie groźnych dla siewek selera naciowego chorób grzybowych.

Gdy rozsada osiągnie wysokość około 10 cm, możemy rośliny przesadzić na miejsce docelowe, czyli na grządki w ogrodzie lub do donic bądź skrzynek balkonowych. Postarajmy się pikować je delikatnie, ponieważ są dosyć wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. Rośliny sadzimy w odstępach 15 cm od siebie.

4. Podlewanie i pielęgnacja.

Młode rośliny selera naciowego wymaga regularnego umiarkowanego podlewania. Natomiast w miarę wzrostu wymagania wodne selera rosną. Mocno rozrośnięty seler ma duże potrzeby wodne i w okresie letnim najczęściej wymaga codziennego nawadniania. Najlepiej podlewać go wcześnie rano lub późno wieczorem.

5. Zbiór.

Zbiory selera naciowego sianego w lutym, rozpoczną się w czerwcu. W warunkach uprawy amatorskiej najlepiej zrywać seler łodyga po łodydze w miarę zapotrzebowania. Dzięki temu na miejsce zerwanych łodyg stale będą wyrastać następne.

Seler plonuje nieprzerwanie przez cały sezon aż do pierwszych przymrozków, czyli najczęściej do października.

Niewątpliwie najtrudniejszym elementem uprawy selera naciowego jest produkcja rozsady. Wymaga to czasu i zaangażowania. Warto jednak podjąć ten wysiłek. Obfite i długie plonowanie tego warzywa z pewnością wynagrodzi nam wcześniejszy trud.