Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Oszczędzanie pieniędzy – jak się tego nauczyć?

Oszczędności cieszą, kiedy są zgromadzone pod materacem, w sejfie czy w banku, natomiast ich brak powoduje, że każdy problem związany z nagłym zapotrzebowaniem trzeba załatwiać poprzez kredyty, pożyczki, zadłużenia u rodziny. Oszczędzanie to umiejętność, którą chciałby posiąść każdy, jednak nie każdemu to wychodzi.  Polska jest krajem, gdzie słabo się oszczędza pieniądze, nie umiemy tego robić do tego stopnia, że nawet ludzie bogaci żyją od pierwszego do pierwszego, wydając całą pensję. 
Jednym z najważniejszych czynników przy oszczędzaniu pieniędzy jest regularność, najlepiej przy każdej pensji odkładać określoną sumę na konto oszczędnościowe, do tego przyda się jeszcze odrobina samozaparcia.

Od czego zacząć? 

Same chęci do oszczędzania pieniędzy nie wystarczą, musisz się do tego mocno przyłożyć, żeby nie okazało się, że jednej strony będziesz odkładać pieniądze, a z drugiej strony będą Ci uciekać. Żeby tak się nie stało, musisz sobie stworzyć plan działania, który pomoże utrzymać w ryzach finanse.

Motywacja do działania

Żeby zmotywować się do działania, musisz określić sobie jasne cele, do których będziesz dążyć. Możesz je podzielić na kategorie, na przykład emerytura, nauka dzieci, hobby. Spisz je wszystkie i regularnie do nich zaglądaj, żeby cały czas być zmotywowanym. 

Plan budżetu domowego

Przygotuj sobie planu budżetu domowego, w jednym miejscu spisz wszystkie dochody, w drugim wszystkie wydatki i opłaty, które związane są utrzymaniem gospodarstwa domowego. Do przygotowania budżetu wystarczy kartka i długopis, możesz także zrobić to w Excelu.

Wykreślenie zbędnych wydatków

Po przygotowaniu planu budżetu, pora na jego przeanalizowanie, zacznij od wydatków, z pewnością jest kulka obszarów do zlikwidowania lub przynajmniej zmniejszenia: 

  • ogranicz wydatki na zakupy spożywcze, możesz po prostu rzadziej robić większe zakupy, 
  • mniej wydawaj na jedzenie poza domem lub całkowicie z niego zrezygnuj, 
  • rzadziej kupuj nowe ubrania, stare już nie używane możesz sprzedać, 
  • zrezygnuj z subskrypcji, z których rzadziej korzystasz, 
  • zostaw samochód na parkingu i przesiądź się do komunikacji

rezygnacja z dotychczasowych przyjemności jest dosyć nieprzyjemna, jednak żeby zacząć oszczędzać, musisz być bezwzględny, dodatkowo jeśli nie masz najlepszej sytuacji finansowej, będziesz musiał część przyjemności poświęcić.

Dodatkowe źródło dochodu

Już zmniejszenie wydatków powinno poprawić stan domowego budżetu, jednak jeśli dysponujesz czasem i oczywiście chęciami, warto zastanowić się nad dodatkowym źródłem dochodu. To nie musi być druga pensja, wystarczy kilkaset złotych miesięcznie, pamiętaj, że żadna praca nie hańbi, nawet grabienie liści czy sprzątanie klatek schodowych. Pandemia koronawirusa paradoksalnie sporo pomogła na rynku pracy, ponieważ sprawiła, że sporo firm działa w trybie zdalnym, po za tym w internecie również można znaleźć dodatkowe zajęcie.

Pozbądź się kredytów

Kredyty, debety i karty kredytowe nie tylko generują dodatkowe wydatki ale także powodują dyskomfort psychiczny. Dlatego pierwsze nadwyżki finansowe inwestuje w spłatę częściową lub całkowitą zobowiązań. Dzięki temu oszczędzanie pieniędzy nabierze większego sensu. Wyjątkiem jest kredyt hipoteczny, które zwykle jest dużo lepiej oprocentowany niż kredyty gotówkowe, karty lub chwilówki.

Inwestuj

Kiedy pozbędziesz już zadłużeń i uzbierasz poduszkę finansową, możesz zacząć myśleć o pomnażaniu swoich oszczędności. Do wyboru jest kilka opcji, lokaty, konta inwestycyjne, konta oszczędnościowe. Pamiętaj tylko, każda inwestycja niesie za sobą ryzyko utraty całej lub części kwoty zainwestowanej, dlatego zanim zaczniesz inwestować, zbuduj poduszkę finansową. 

Oszczędzanie to długi proces, który wymaga zmiany nawyków, kilku wyrzeczeń i przede wszystkim cierpliwości, ale też wymaga samodyscypliny, jak również samozaparcia, dzięki temu efekty przyjdą same.