Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jak zacząć inwestowanie? Kilka porad.

Zrozum, zanim zainwestujesz.

To pierwsza rada — jest ona bardzo ważna. Są przypadki setek osób, które odważyły się na inwestowanie, a mówimy “odważyły”, bo ich postawa to raczej ślepa próba. Unikaj inwestowania tylko dlatego, że znajomy Ci to mówi, albo że inni sprzedają Ci jakiś produkt finansowy. Musisz zrozumieć, w co zamierzasz inwestować, dlaczego, jakie jest ryzyko, jaka jest marża zysku, jak duże bezpieczeństwo daje Ci dany produkt finansowy i wiele innych.

Weź pod uwagę wszystkie zmienne. Pamiętaj, że rynek finansowy oferuje szeroką gamę produktów, w tym akcje, instrumenty pochodne, fundusze inwestycyjne i stałe dochody. Każdy z tych produktów finansowych ma jednak pewien poziom skomplikowania. Dlatego do każdej inwestycji jest profil inwestora. Każdy produkt finansowy wymaga pewnej podstawowej wiedzy finansowej, dzięki której można ograniczyć ryzyko i zagrożenia oraz zwiększyć swoje szanse na wygraną. Dlatego kluczowe jest zbadanie i jasne określenie każdej z cech produktów finansowych:

a. poziom ryzyka;
b. rentowność;
c. horyzont czasowy;
d. rynek, na którym jest przedmiotem obrotu.

Jasność celu.

Musisz wiedzieć, po co inwestujesz, czyli mieć jasny i dobrze określony cel. W tym sensie, można zdecydować się na inwestowanie, aby zebrać pieniądze na zaliczkę na dom, lub rozpocząć działalność gospodarczą, lub, jest to również możliwe, inwestować na emeryturę. Możesz też określić, czy jest to cel krótko-, średnio- czy długoterminowy. Jeśli masz zamiar uciec się do konserwatywnych opcji, lub jeśli chcesz przyjąć większe ryzyko zmienności, jeśli chcesz lepsze zyski, wśród innych zmiennych. Dlatego zgodnie z Twoimi celami będzie to, jakiego rodzaju inwestycji dokonasz i zgodnie z tym osiągniesz zadowalające wyniki.

 Zdefiniuj swój profil ryzyka.

Ważna jest również samoświadomość, tzn. możesz posiadać wiedzę na temat produktów finansowych, ale jeśli nie znasz lub nie jesteś świadomy swojego profilu ryzyka, możesz dokonać niewłaściwych wyborów inwestycyjnych. Aby wiedzieć, jak zacząć inwestować, zastanów się, czy Twój profil jest konserwatywny, umiarkowany czy ryzykowny. Weź też pod uwagę, że im wyższe ryzyko, tym wyższy zwrot. Jeśli jednak nie możesz ryzykować pieniędzy, aby je stracić, to powinieneś umieścić się w konserwatywnym profilu ryzyka, co oznacza, że otrzymasz niskie zyski z pieniędzy, które zdecydujesz się zainwestować. Dlatego, aby przeanalizować swój profil ryzyka, musisz określić, ile jesteś skłonny zaryzykować.

Rozważenie dywersyfikacji.

Jednym ze sposobów na zmniejszenie ryzyka przy dokonywaniu inwestycji jest dywersyfikacja. Polega to na tym, aby nie lokować wszystkich swoich środków dostępnych do zainwestowania w ten sam produkt. Zmniejsz swoje ryzyko poprzez dywersyfikację wśród różnych rodzajów produktów, o ile wszystkie odpowiadają Twojemu profilowi ryzyka. Na przykład, jeśli zdecydujesz się zainwestować na giełdzie, powinieneś mieć udziały w różnych sektorach, dzięki czemu będziesz chroniony przed zmiennością rynku.

Inwestuj to, co możesz zainwestować.

Te porady jak zacząć inwestować są bardzo ważne. Dla wielu ludzi inwestowanie jest jak rosyjska ruletka, wszystko zależy od szczęścia, a oni są uzależnieni od próbowania swojego szczęścia. Podejmują więc ryzyko, na które ich nie stać lub które w przypadku braku wygranej może ich całkowicie zbankrutować.

Dlatego warto wiedzieć, że jeśli chodzi o inwestowanie, to wszystko zależy od inteligencji emocjonalnej. Weź pod uwagę, że każda inwestycja wymaga czasu, aby zapewnić Ci zwrot. A czasami możesz stracić część swojej inwestycji. Nie jest to więc gra losowa, ale inwestycja, w którą należy włożyć pieniądze, które nie będą nam potrzebne w krótkim okresie, w tym o profilu konserwatywnym. Staraj się też inwestować po trochu.

Unikaj tzw. magicznych formuł.

Wielu tzw. “guru finansowych” sprzedaje magiczne formuły, które są jak szablony do dokonywania inwestycji, które nie uwzględniają specyficznych zmiennych każdego kontekstu inwestycyjnego. Jeśli chcesz osiągnąć sukces inwestycyjny, musisz mieć również świadomość, że każda inwestycja jest unikalna i może zachowywać się inaczej niż ta sama inwestycja, którą dokonał ktoś inny, nawet w przypadku tego samego produktu finansowego. Dlatego musisz polegać na inteligencji finansowej, przygotować się do badania, analizy i oceny każdego rynku, każdego produktu.

Musisz stale monitorować swoje inwestycje, upewniać się, że realizujesz swoje cele, podejmować decyzje, gdy jest to konieczne. Dlatego upieramy się, że bardziej niż magiczne szablony inwestycyjne, potrzebna jest wiedza. Podobnie trzeba unikać pochopnych decyzji, takich, które mogą wynikać z plotek, czy rekomendacji znajomych w ostatniej chwili. Zawsze stawiaj na metodologię inwestowania, strategię, dzięki której możesz zwiększyć swój sukces. Inwestowanie przez intuicję nie jest najmądrzejszą rzeczą, zawsze inwestuj po dokładnym i solidnym rozumowaniu produktu finansowego.

Zasięgnij porady specjalisty.

Warto skorzystać z profesjonalnej pomocy, zawsze ważne jest posiadanie doradcy finansowego, który, choć nie podejmie za Ciebie decyzji, pomoże Ci zwiększyć szanse na sukces. Doradca finansowy powinien mieć doświadczenie na rynku inwestycyjnym, z różnymi produktami inwestycyjnymi i tym doświadczeniem powinien się wykazać, dzięki temu będziesz wiedział, że poprowadzi Cię w sposób obiektywny i strategiczny.