Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Negatywne skutki używania marihuany

Jest wiele osób, które uważają, że marihuana nie jest szkodliwa, a jej kupowanie i używanie powinno być legalne jak alkoholu. Choć sam należę do zwolenników legalizacji, nie budzi moicy wątpliwości fakt, że nawet “zioło” ma swoje negatywne strony. Marihuana jest najczęściej używanym nielegalnym “narkotykiem” w Polsce, w Stanach Zjednoczonych i wielu krajach wysoko rozwiniętych. Marihuana jest obok alkoholu najczęściej używaną używką przez młodych ludzi.

 Marihuana to sucha, rozdrobniona zielono-brązowa mieszanka kwiatów, łodyg, nasion i liści rośliny konopi Cannabis sativa, zwykle palona jest jako papieros (staw, gwóźdź) lub w fajce (bong). Jest również palony w bluntach, czyli cygarach, które zostały opróżnione z tytoniu i ponownie napełnione marihuaną, często w połączeniu z innym narkotykiem. Może być również mieszany z jedzeniem lub zaparzany jako herbata.

Jako bardziej skoncentrowana, żywiczna forma nazywana jest haszyszem, a jako lepka czarna ciecz – olejem haszyszowym. Dym marihuany ma ostry i charakterystyczny, zwykle słodko-kwaśny zapach. Niektórzy uważają, że dym pachnie jak paląca się lina. Istnieje niezliczona ilość określeń ulicznych dotyczących marihuany, w tym marihuana, zioło, zioło, trawa, wdowa, ganja i haszysz, a także określenia wywodzące się ze znaków towarowych odmian konopi, takich jak guma balonowa, zorza polarna, sok owocowy, afgani #1 i wiele odmian Skunk.

Główną aktywną substancją chemiczną w marihuanie jest THC (delta-9-tetrahydrokannabinol). Błony niektórych komórek nerwowych w mózgu zawierają receptory białkowe, które wiążą się z THC. Po bezpiecznym umieszczeniu THC uruchamia serię reakcji komórkowych, które ostatecznie prowadzą do haju, którego doświadczają użytkownicy podczas palenia marihuany. Naukowcy dowiedzieli się wiele o tym, jak THC działa w mózgu, wywołując liczne efekty. Kiedy ktoś pali marihuanę, THC szybko przechodzi z płuc do krwiobiegu, który przenosi chemikalia do narządów w całym ciele, w tym do mózgu. W mózgu THC łączy się z określonymi miejscami zwanymi receptorami kannabinoidowymi na komórkach nerwowych i wpływa na aktywność tych komórek.

Niektóre obszary mózgu mają wiele receptorów kannabinoidowych; inni mają niewiele lub nie ma ich wcale. Wiele receptorów kannabinoidowych znajduje się w częściach mózgu, które wpływają na przyjemność, pamięć, myślenie, koncentrację, percepcję sensoryczną i czasową oraz skoordynowany ruch4. Krótkoterminowe skutki marihuany mogą obejmować problemy z pamięcią i uczeniem się; zniekształcona percepcja; trudności w myśleniu i rozwiązywaniu problemów; utrata koordynacji; i zwiększone tętno.

Wyniki badań nad długotrwałym nadużywaniem marihuany wskazują na pewne zmiany w mózgu podobne do tych obserwowanych po długotrwałym nadużywaniu innych głównych narkotyków. Na przykład odstawienie kannabinoidów (THC lub syntetycznych form THC) u przewlekle narażonych zwierząt prowadzi do zwiększenia aktywacji układu odpowiedzi na stres i zmian w aktywności komórek nerwowych zawierających dopaminę. Neurony dopaminergiczne są zaangażowane w regulację motywacji i nagrody i są bezpośrednio lub pośrednio dotknięte przez wszystkie nadużywane narkotyki.

Marihuana może mieć niekorzystny wpływ na serce. Jedno z badań wykazało, że ryzyko zawału serca u osoby stosującej nadużycie wzrasta ponad czterokrotnie w ciągu pierwszej godziny po paleniu marihuany. Naukowcy sugerują, że taki efekt może wynikać z wpływu marihuany na ciśnienie krwi i tętno oraz zmniejszoną zdolność krwi do przenoszenia tlenu. Dotyczy to również płuc użytkownika. Badanie 450 osób wykazało, że osoby, które często palą marihuanę, ale nie palą tytoniu, mają więcej problemów zdrowotnych i opuszczają więcej dni pracy niż osoby niepalące. Wiele dodatkowych dni chorobowych wśród marihuany palacze w badaniu byli z powodu chorób układu oddechowego.

Nawet nieczęste nadużywanie może powodować pieczenie i pieczenie jamy ustnej i gardła, któremu często towarzyszy ciężki kaszel. Ktoś, kto regularnie pali marihuanę, może mieć wiele takich samych problemów z oddychaniem, jak palacze tytoniu, takich jak codzienny kaszel i produkcja flegmy, częstsze ostre choroby klatki piersiowej, zwiększone ryzyko infekcji płuc i większa skłonność do niedrożności dróg oddechowych. Palenie marihuany prawdopodobnie zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka głowy lub szyi. Badanie porównujące 173 pacjentów z rakiem i 176 zdrowych osób wykazało, że palenie marihuany podwoiło lub potroiło ryzyko wystąpienia tych nowotworów.