Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

6 kroków do przygotowania lekkostrawnych posiłków.

Nauka przygotowywania lekkich posiłków jest kluczowa, gdy celem jest zaplanowanie niskokalorycznej diety w celu utraty wagi lub zbudowania mięśni. Istnieje kilka ważnych kroków, które należy wykonać, aby gęstość energetyczna posiłku była niska. Należy jednak wiedzieć, że lekkie posiłki nie muszą być jednoznaczne z głodówką. Ilość posiłków może być duża. Trzeba tylko znać odpowiednie składniki i metody gotowania.

Dodawaj dużo warzyw.

Warzywa są idealne na lekkie, bogate w antyoksydanty posiłki. Są pokarmem o dużej gęstości energetycznej. Mają jednak w swoim składzie witaminy, minerały, antyoksydanty i błonnik. Ten ostatni zwiększa poczucie sytości. W ten sposób można przygotować objętościowe dania, które dostarczają niewiele kalorii i pozostawiają konsumenta zadowolonego. Ponadto regularne spożywanie owoców i warzyw poprawia zdrowie dzięki zawartym w nich fitoskładnikom.

Unikaj sosów.

Sałatka może mieć niską gęstość energetyczną. Jeśli jednak dodamy do niego sosy, to już inna bajka. Pokarmy te często mają jako składnik bazowy olej, czyli element bardzo kaloryczny. Ponadto mogą one zawierać cukry i inne dodatki, które mogą uniemożliwić utratę wagi.

Należy pamiętać, że w miarę możliwości należy unikać żywności przetworzonej przemysłowo. Sosy często zaliczają się do tej kategorii. Co prawda niektóre są domowej roboty i nie są tak problematyczne pod względem dodatków, ale zawsze będą dostarczać dodatkowej energii, której można uniknąć.

Grillowanie, gotowanie na parze lub pieczenie.

Jednym z kluczy do przygotowania lekkich posiłków jest zwrócenie uwagi na metody gotowania. Smażenie potraw zwiększy ich zawartość tłuszczów trans, które mają negatywny wpływ na zdrowie i metabolizm. Tłuszcze trans są w stanie wygenerować insulinooporność. Ten mechanizm z kolei sprzyja rozwojowi otyłości w średnim okresie.

Umiarkowane stosowanie oleju.

Używanie oleju do gotowania może być dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli jest on dodawany na surowo. Nie należy jednak zapominać, że jest to składnik energetyczny, który ze względu na zawartość tłuszczu jest wolno trawiony. Należy go oszczędnie używać do przygotowywania lekkich posiłków.

Nie podawaj posiłków z chlebem.

W wielu krajach istnieje zwyczaj dołączania do posiłków chleba. Jest to jednak bardzo nierozsądne. To świetny sposób na zwiększenie spożycia energii i rafinowanych węglowodanów w daniu, co nie jest dobrym wyborem. Z tego powodu, jeśli chleb pojawia się w diecie, to powinien być jako jeden z głównych składników danego preparatu. Nie jako dodatek. W przeciwnym razie może to zepsuć wszelkie postępy w promowaniu zdrowych nawyków.

Pij dużo wody.

Napojem par excellence musi być woda. Chociaż wersja gazowana może być spożywana od czasu do czasu, zawsze należy unikać słodzonych napojów bezalkoholowych i alkoholu.

Podsumowanie.

Przygotowywanie lekkich posiłków nie zawsze musi być synonimem jedzenia bez smaku. Jeśli wybierzesz dobre surowce, użyjesz przypraw i będziesz przestrzegać optymalnych punktów gotowania, możesz osiągnąć bardzo smaczne efekty końcowe. Przestrzegając powyższych wskazówek będziesz w stanie przygotować dania lekkostrawne, ale o doskonałych właściwościach odżywczych.