Olejek rozmarynowy na włosy, co warto wiedzieć

Rozmaryn kojarzy się przede wszystkim z przyprawą i rośliną ozdobną, ma jednak swoje zastosowanie również w kosmetyce. Olejek rozmarynowy jest popularnym składnikiem w produktach do pielęgnacji włosów ze względu na jego potencjalne korzyści dla zdrowia skóry głowy i włosów. Stał się również hitem w Internecie i w social mediach.
Oto kilka jego właściwości:
- Olejek rozmarynowy może pomóc w pobudzeniu krążenia krwi w skórze głowy, co może przyczynić się do zwiększenia odżywienia i dotlenienia mieszków włosowych.
- Może to pomóc wzmocnić włosy i zmniejszyć ich wypadanie. Dodatkowo je nabłyszcza. Według przeprowadzonych badań w Iranie po 6 miesiącach stosowania tego olejku znacznie zmniejszyła się ilość wypadanych włosów i poprawiła ich jakość u osób biorących udział w badaniu.
- Olejek rozmarynowy ma również działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze, co oznacza walkę z infekcjami skóry głowy. Dodatkowo łagodzi stany zapalne i może pomóc w walce z łupieżem.
- Spowalnia proces siwienia i nawilża skórę głowy. Nie ma zbyt wielu badań, które potwierdzałyby iż rozmaryn spowalnia ten proces, jednak wiele osób, uważa, że olejek może odrobinę w tym pomóc. Natomiast na stan włosów ma wpływ wiele czynników, nie tylko stosowane kosmetyki.
Aby korzystać z olejku rozmarynowego w pielęgnacji włosów, można dodać kilka kropel olejku do swojego szamponu lub odżywki do włosów i delikatnie wmasować w skórę głowy. Można również rozcieńczyć olejek w oleju bazowym, takim jak olej kokosowy lub oliwa z oliwek, i nałożyć na skórę głowy jako maskę na kilka minut przed myciem włosów. Stosować go można również do masażu głowy. W takim przypadku należy wykonać masaż na około kwadrans przed planowanym myciem włosów. Olejek rozmarynowy rozcieńczyć należy np. w oleju migdałowym i wsmarować w skórę kolistymi ruchami. Masaż może trwać do 15 minut a następnie powinno się olejek porządnie spłukać i umyć głowę szamponem.
Olejek można kupić w wielu sklepach i drogeriach, jak również można go wykonać samemu w domu. Wystarczy zaopatrzyć się w rozmaryn, wziąć i zblendować kilka gałązek a następnie umieścić je w ciemnym pojemniku – może to być słój. Następnym etapem przygotowania tego olejku jest zalanie zblendowanego rozmarynu olejem. Można tu wykorzystać olej kokosowy, jojoba jak również sezamowy bądź oliwę z oliwek. Taką miksturę powinno się odstawić na 2 tygodnie w jakieś nasłonecznione miejsce. Trzeba ją również mieszać 2 razy dziennie. Po tym jak mikstura zgęstnieje należy ja przecedzić i zacząć używać.
Bardzo popularne stały się również wcierki, które również można kupić bądź wykonać samemu w domu. Wcierkę można nakładać na całą długość, ale warto skupić się na czubku głowy i skroniach.
Ważne jest, aby przed użyciem olejku rozmarynowego na włosy wykonać test na skórze, aby upewnić się, że nie wywołuje on reakcji alergicznych. Ponadto, należy unikać stosowania olejku rozmarynowego na skórze uszkodzonej lub podrażnionej, ponieważ może to powodować dalsze podrażnienie. Oprócz osób, które są uczulone również osoby chorujące na padaczkę, nadciśnienie tętnicze krwi, kobiety w ciąży i matki karmiące nie powinny stosować olejku rozmarynowego. Warto też wiedzieć, że rozmaryn może przyciemnić kolor włosów. Dlatego jeżeli ktoś nie byłby z takiego efektu zadowolony to należałoby w inny sposób zadbać o zdrowe i piękne włosy.