Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dlaczego warto stosować kremy z SPF?

Stosowanie kremu z SPF jest ważne, ponieważ promieniowanie UV emitowane przez słońce może być szkodliwe dla skóry i wpływać negatywnie na jej stan zdrowia. W szczególności, promieniowanie UVB może powodować poparzenia słoneczne, które są bolesne i mogą prowadzić do uszkodzenia skóry. Ponadto, narażenie na promieniowanie UVB jest jednym z głównych czynników ryzyka zachorowania na raka skóry. A kto z nas nie lubi wygrzewać się na słońcu? Zwłaszcza po zimie nie możemy doczekać się ciepła i długich wiosennych spacerów. O ochronę przeciw promieniowaniu słonecznemu powinniśmy dbać cały rok, ale latem w szczególności kiedy to słońce ma większą moc. Warto też pamiętać, iż promieniowanie UV może występować nawet w pochmurne dni.

Stosowanie kremu z SPF pomaga w ochronie skóry przed szkodliwym promieniowaniem UVB i zmniejsza ryzyko wystąpienia poparzeń słonecznych i uszkodzeń skóry. Jednakże, promieniowanie UVA również wpływa negatywnie na skórę, powodując przedwczesne starzenie się skóry i zwiększając ryzyko zachorowania na raka skóry. Dlatego ważne jest, aby stosować krem z szerokim spektrum ochrony przed promieniowaniem UV, który chroni zarówno przed promieniowaniem UVB, jak i UVA.

Kosmetyki posiadające wysoki filtr 50 lub nawet więcej powinno się stosować przede wszystkim na twarz aby ochronić delikatną skórę. Jednakże ważne jest nie tylko codzienne stosowanie kremu z filtrem ale również odpowiedni rytuał pielęgnacyjny. Kosmetyki tego typu należy nakładać na twarz po jej oczyszczeniu i nawilżeniu oraz pod makijaż jeżeli się na niego decydujemy. Warto też wiedzieć, iż nałożenie kremu z SPF rano nie wystarczy na ochronę skóry przez cały dzień. Konieczne jest dodatkowe nałożenie go co 2-3 godziny. Może być to bardzo problematyczne dla osób, które nakładają makijaż i nie chcą go zniszczyć, chociaż są kobiety które nakładają filtr na makijaż i nie mają z tym problemu i promują to w Internecie. Dla osób, które nie są przekonane do aplikowania filtru na podkład stworzono specjalne mgiełki bądź pudry z filtrem SPF.

Na promieniowanie słoneczne narażona jest przede wszystkim twarz i właśnie dlatego należy o nią dbać codziennie. Filtr powinno się dobierać do typu cery tak jak każdy inny kosmetyk. Osoby ze skłonnością do alergii powinny najpierw zapoznać się ze składem kosmetyku, ponieważ któryś z składników może wywołać podrażnienie skóry. W takich sytuacjach warto sięgać po kosmetyki naturalne bądź mineralne. Na trwałość kosmetyku ma wpływ również styl życia. W przypadku kiedy uprawia się jakikolwiek sport, kremy powinno się aplikować kilkakrotnie, przy czym twarz wcześniej warto przygotować a nie mieszać go z potem.

Promieniowanie UV szkodzi skórze gdy zbyt długo przebywamy na słońcu. Przyspiesza powstawanie zmarszczek, wysusza skórę, osłabia naczynia krwionośne, jak również ma wpływ na przebarwienia. Dlatego warto stosować krem z SPF codziennie, aby chronić swoją skórę przed szkodliwymi skutkami promieniowania UV i utrzymać jej zdrowy wygląd na dłużej. Dodatkowo warto chronić twarz zasłaniając ją czapką lub kapeluszem, a skóra na pewno odwdzięczy się promiennym wyglądem.