Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Mój szef mnie ignoruje: co robić? Praktyczne porady.

Każdy dąży do tego, aby czuć się docenianym przez swojego szefa, jednak rzeczywistość jest taka, że sfera zawodowa jest również źródłem konfliktów i frustracji. Kiedy pracownik czuje, że szef go ignoruje, powoduje to duże zużycie psychiczne ze względu na niepewność, jaką generuje ta okoliczność. Ponadto nie jest to łatwa sytuacja z punktu widzenia pracownika, który obawia się utraty pracy z powodu tej okoliczności. 

5 oznak, że twój szef cię ignoruje.

Niektórzy szefowie są ofiarami własnego prawa pozytywnej ekonomii uderzeń. To znaczy, mają błędne przekonanie, że jeśli będą chwalić pracownika, to w końcu stanie się on nadmiernie pewny siebie. Niektórzy szefowie nie chwalą pracowników po prostu dlatego, że wychodzą z założenia, iż wykonywanie dobrej pracy jest ich obowiązkiem.

Być może więc to, co postrzegasz jako obojętność, oznacza, że twój szef jest zadowolony z twojej pracy, ale popełnia błąd, nie mówiąc o tym. Aby jednak znaleźć odpowiedź, musisz przyjrzeć się, czy twój szef ma takie samo podejście do wszystkich pracowników. Jakie są oznaki, że twój szef cię ignoruje, lekceważy lub nie docenia?

1. Nie masz głosu na spotkaniach w pracy. To jedno z miejsc, gdzie ta obojętność staje się widoczna. Zauważasz, że szef poświęca dużo uwagi innym współpracownikom, podczas gdy Ty jesteś stale na drugim planie.

2. Wkładasz cały swój wysiłek w wykonywanie doskonałej pracy, wszystkie zadania wykonujesz na czas, a jednak nie otrzymujesz od szefa żadnej informacji zwrotnej, nawet jeśli chodzi o bardzo ważne projekty.

3. Nie utrzymuje kontaktu wzrokowego. Jednym z najbardziej oczywistych znaków, że szef ignoruje pracownika, jest to, że pokazuje ten brak zainteresowania poprzez nie utrzymywanie kontaktu wzrokowego w rozmowie.

4. Zapomina o swoich obietnicach. Na przykład jakiś czas temu rozmawiał z tobą o możliwości rozważenia podwyżki wynagrodzenia, ale nigdy nie wrócił do tej oczekującej rozmowy. Być może miałeś wszystkie niezbędne zasługi dla tej zmiany stanowiska, która tak bardzo cię motywowała, ale ostatecznie na to stanowisko wybrano kogoś innego.

5. Kiedy jednak jesteś dobrym pracownikiem, czujesz, że zasługi zawsze przypadają innym kolegom przed tobą, możesz mieć wrażenie, że twój szef cię ignoruje, a przynajmniej nie docenia twojego talentu tak bardzo, jak na to zasługujesz. Podczas gdy Ty bierzesz na siebie cięższe zadania, inni koledzy mają szansę na dostęp do ciekawszych projektów.

6. Odczuwasz, że on lub ona ma dla ciebie mało sympatii. Nie chodzi o ocenę tego aspektu na podstawie konkretnej anegdoty, ale o ogólny bilans waszych ogólnych relacji.

Co zrobić, gdy szef cię ignoruje?

Jeśli czujesz, że twój szef cię ignoruje i nie ceni cię tak, jak na to zasługujesz w miejscu pracy, możesz zastosować w praktyce poniższe wskazówki.

1. Po pierwsze, ważne jest, aby być dyskretnym. To naturalne, że potrzebujesz dać upust temu, co się stało, jednak omów sytuację z osobą, której najbardziej ufasz w życiu osobistym, ale nie dziel się uwagami ze współpracownikami. Poproś o radę osoby z najbliższego otoczenia, które z racji swojej dojrzałości i doświadczenia mogą być w stanie udzielić Ci sugestii.

2. Niektóre firmy oferują pracownikom usługi coachingu lub mentoringu. W takim przypadku skonsultuj się z tymi usługami, ponieważ mogą one być bardzo pomocne w radzeniu sobie z tą osobistą sytuacją, a sprawa może być rozpatrywana w kontekście poufności.

3. Nie myśl o tym, że jesteś gorszy. Nawet jeśli jest to Twój szef, ta osoba jest Ci równa. Dlatego nie pozwól, aby ta sytuacja wpłynęła na Twoje własne bezpieczeństwo.
Poświęć trochę czasu, aby zobaczyć, czy sytuacja się poprawi, ponieważ może to być tylko okres przejściowy. Może to być chwilowy epizod, który będzie się rozwijał w ciągu tygodni.

4. Porozmawiaj ze swoim szefem. Nie wyrażaj komunikatu, że czujesz, że on lub ona Cię ignoruje, ponieważ takie oceny mogą być bardzo subiektywne. Możesz jednak okazać swoje zaniepokojenie trudnościami w komunikacji, które obecnie występują.

5. Poproś o radę w sprawie konkretnego projektu, aby zobaczył, że przykładasz dużą wagę do jego oceny. Poproś również o sugestie dotyczące możliwych opcji poprawy.
Jeśli sytuacja między wami stanie się naprawdę skomplikowana, rozważ poruszenie tej kwestii z przełożonymi. Bądź świadomy, że będzie to trudne doświadczenie.

6. Rozważ prośbę o zmianę stanowiska na inny dział.

7. Pomyśl o szukaniu nowej pracy.